منطقه ویژه اقتصادی پیام ، تاریخچه و چشم انداز

منطقه ویژه اقتصادی پیام ، تاریخچه و چشم انداز

منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام ظرفیتی که به خصوص در دولت تدبیر و امید شکوفا تر شده و توانسته نقش خود را به خوبی در توسعه هر چه بیشتر استان و کشور ایفا کند.

منطقه ویژه اقتصادی پیام  با وسعت سه هزار و ۶۰۰ هکتار در حوزه صنعت و بازرگانی در مجاورت پایتخت دارای فرودگاه اختصاصی با ظرفیت هوانوردی، آموزشی، مسافری و کارگو است..

استقرار بیش از  ۷۰ شرکت تولیدی فعال از مزیت های  منطقه ویژه اقتصادی پیام است.

مستقر بودن کارخانه ها و خدمات خاص از جمله تولید کیسه های خون، مرکز پت اسکن، فارم های تولید رمز در منطقه از جمله مزایایی است که پیام را منحصر به فرد کرده است.

تاریخچه پیام

منطقه ویژه اقتصادی پیام در سال 70 تحت عنوان مرکز خدمات هوایی برای ارائه خدمات هوایی ، حمل و نقل، توزیع بار کالاهای پستی و ارائه خدمات هلیکوپتری به نقاط صعب العبور در شرایط جوی متفاوت و پشتیبانی از عملیات توسعه و تائید و تجهیز و نگهداری مراکز، دستگاه ها و امکانات مخابراتی و پستی کشور فعالیت خود را آغاز کرد.

نزدیکترین منطقه ویژه اقتصادی کشور به تهران، قرار داشتن فرودگاه در داخل اراضی منطقه ویژه و امکان بهره گیری از کلیه تأسیسات، تجهیزات و تسهیلات آن،  در مجاورت بودن مرکز اقتصادی، صنعتی و کشاورزی کشور، قرار گرفتن در کنار راه آهن سراسری، متروی تهران – کرج و شاهراه های ارتباطی کشور و دارا بودن شرایط اقلیمی مناسب از جمله مزیت های این منطقه است.

همچنین برخورداری از امکانات زیربنایی، گمرک، گذرنامه اختصاصی، بانک، وجود نیروی کار ارزان در منطقه، قرار گرفتن در مسیر تلاقی پنج استان اقتصادی کشور، نزدیک بودن به مراکز تحقیقاتی و نیروهای تحصیل کرده و متخصص منطقه، نزدیک بودن به مراکز تولید میوه، سبزیجات و گل و گیاه بدون محدودیت سقف زمانی و نزدیکی به مراکز عمده تولید و مصرف کالاها و خدمات، وجود هاب پستی و گمرک در فرودگاه بین المللی پیام، داشتن انبارهای متعدد روباز، وجود ترمینال های کانتینری و امکانات تخلیه و بارگیری با دستگاه های پیشرفته را از دیگر ظرفیت های منطقه ویژه اقتصادی پیام می توان برشمرد.

در کنار این مزایا، یکی دیگر از ویژگی هایی که پیام را از سایر نقاط متمایز می کند، بخش کارگو( حمل و نقل بار) آن است که به عنوان بزرگترین و تنها فرودگاه کارگو (پایانه بار هوایی) کشور شناخته می شود.

وجود تمام این مزیت ها موجب شده تا این منطقه به خصوص طی سال های اخیر بیش از هر زمان دیگری مورد توجه دولت و بخش خصوصی قرار گیرد، تمایل سرمایه گذاران برای حضور در پیام که به دنبال توسعه زیر ساخت ها در آن صورت گرفته، زمینه را برای توسعه هر چه بیشتر استان، منطقه و به تبع آن افزایش اشتغال فراهم کرده است.

یکی از مهم ترین اقداماتی که به همت دولت تدبیر و امید و به عنوان آرزوی دیرینه مردم استان البرز پس از سالها محقق شد و این روزها شاهد رونق هر چه بیشتر آن هستیم، مسافری شدن فرودگاه بین المللی پیام است.

تا پیش از این پیام، به عنوان تنها فرودگاه کارگو(باری) در کشور مشغول به فعالیت بود اما عزم مسوولان استانی و همت دولت موجب شد تا در کنار بخش باری، مسافری شدن نیز به این فرودگاه افزوده شود.

راه اندازی و توسعه بخش مسافری فرودگاه بین المللی پیام، با استقبال گسترده مردم این استان مواجه شد به گونه ای که پروازهای اهواز- کرج و بالعکس که پیش از این در روزهای شنبه و چهارشنبه هر هفته انجام می شد، در پی استقبال مردم استان از پروازها به مقصد اهواز و بالعکس، شمار پروازهای این مسیر افزایش یافت.

شبکه چشم انداز انعکاس دهنده اخبار منطقه ویژه اقتصادی پیام

منبع خبر: منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه پیام