منطقه ویژه اقتصادی پیام در استان البرز با مزیت های بی شمار برای سرمایه گذاری

 منطقه اقتصادی فرودگاه پیام که از آن به عنوان نگین اقتصادی ، گنجینه ملی و سرمایه ی کلان دو استان البرز و تهران نام برده می شود، ظرفیت های آن ناشناخته مانده است.


به گزارش ایرنا، شرکت خدمات هوایی پیام درسال ۱۳۶۹با هدف ارایه خدمات هوایی و بالگردی حمل و نقل و توزیع بار و پشتیبانی از نقاط صعب العبورکشور درشرایط جوی متفاوت و پشتیبانی از عملیات توسعه و تایید و تجهیز و نگهداری مراکز، دستگاه ها و امکانات مخابراتی و پستی کشور فعالیت خود را درجنوب غربی کلانشهر کرج آغاز کرد.

پس از آن در سال ۷۴هیات وزیران سه هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی فرودگاه پیام را برای ایجاد منطقه ویژه اقتصادی اختصاص داد.

– قرار داشتن فرودگاه در داخل اراضی منطقه ویژه و امکان بهره گیری از تمام تاسیسات و تجهیزات و تسهیلات آن ، نزدیکی به مراکز اقتصادی، صنعتی و کشاورزی کشور، همجواری با راه آهن سراسری ، متروی تهران-کرج و شاهراه های ارتباطی کشورو دارا بودن شرایط اقلیمی مناسب، رغبت دو بخش دولتی و خصوصی را برای تقویت منطقه اقتصادی پیام بیشتر کرد. همچنین برخورداری از امکانات زیر بنایی، داشتن گمرک گذرنامه اختصاصی، وجود شعب بانک، نیروی کار ارزان درمنطقه، قرارگرفتن در مسیر ۹ استان اقتصادی کشور، نزدیکی به مراکز تحقیقاتی و پژوهشی از جمله سازمان استاندارد از دیگر مزیت های این منطقه ویژه به شمار می رود.

از سوی دیگر وجود مراکز عمده تولید میوه ، سبزی و گل و گیاه ، همجواری با انبوه صنایع بزرگ و کوچک ، وجود هاب پستی، برخورداری ازانبارهای روباز و سرپوشیده (سه هکتار انبار روباز و شش هزار متر مربع انبار سرپوشیده)، وجود ترمینال های کانتینری ، کانتینری یخچالی و حمل و نقل تیر (کنوانسیون تیر)، امکانات تخلیه و بارگیری با دستگاههای پیشرفته، وجود باراندازها و تیر پارکها در منطقه برای ورود و خروج کالاهای وارداتی و صادراتی در زمره مزیت های بی شمار فرودگاه و منطقه ویژه اقتصادی پیام است.

وجود این همه ظرفیت امکان آن را فراهم کرده تا سرمایه گذاران داخلی و خارجی بتوانند با فراغ بال درگوشه گوشه این بستر بزرگ چتر سرمایه ای بگشایند و ضمن برخورداری از مزایای فراوان، چرخه تولید را پر تحرک و بازار کار را پرجنب و جوش کنند.

 

آنطور که درمعرفی این منطقه اقتصادی آمده است، عدم وجود قوانین دست و پاگیر اداری ، قابل انعطاف بودن روابط کار و کارگری بر اساس توافقات فی مابین، ورود آزاد و بدون حقوق گمرکی و سود بازرگانی کالاها، ماشین آلات و مواد اولیه واحد های مستقر در منطقه، امکان ترانزیت و صدور دوباره کالا بدون محدودیت، امکان خرده فروشی کالا به اتباع خارجی برای خروج از کشورمجاز بودن ورود کالاهای تولیدشده در منطقه به داخل کشور به میزان درصد ارزش افزوده بدون محدودیت وعدم نیاز به ثبت سفارش و گشایش اعتبار از مزیت ها است. مجاز بودن وارادات و نگهداری کالا در انبارهای منطقه مانند مواد اولیه، ماشین آلات ، ابزارو قطعات تولیدی برای توزیع یا ارسال به کشورهای مختلف باید به مزیت های آن افزود.

***چگونگی واگذاری زمین به سرمایه گذاران در منطقه ویژه اقتصادی پیام ***
واگذاری زمین در منطقه ویژه اقتصادی پیام درمساحت های مورد درخواست سرمایه گذاران با قرارداد اجاره به مدت ۲۵ سال است که پس از اتمام مدت قرارداد قابل تمدید یا واگذاری به صورت قطعی می باشد.

*** نحوه سرمایه گذاری در منطقه اقتصادی پیام – پذیرش حضوری سرمایه گذار توسط واحد سرمایه گذاری، -اخذ فرم پرسشنامه سرمایه گذاری از سایت اینترنتی منطقه www.payamaviation.irو تکمیل و ارائه آن به واحد سرمایه گذاری بررسی طرح سرمایه گذار در کارگروه بررسی طرح های اقتصادی و ارائه طرح های مصوب شده به هیات مدیره بررسی طرح سرمایه گذار در جلسات هیات مدیره جهت تصویب یا رد پروژه ابلاغ نظر هیات مدیره به سرمایه گذار و در صورت تصویب طرح مراحل بعدی انجام می پذیرد. -اخذ جواز تاسیس، جانمایی زمین و کارشناسی آن به منظور تعیین اجاره بها، زمین ، تنظیم قرارداد و امضا توسط طرفین، تحویل زمین به سرمایه گذارو تنظیم صورتجلسه تحویل، ابلاغ قرارداد و صورت جلسه تحویل زمین به سرمایه گذار پس از پرداخت وجوه مربوط به قرارداد اخذ مجوز احداث بنا توسط سرمایه گذار، اخذ گواهی پایان کار توسط سرمایه گذار ، اخذ مجوز بهره برداری توسط سرمایه گذار.

***کاربری های تعریف شده برای اراضی پیام مساحت کل منطقه ویژه اقتصادی پیام سه هزارو ۶۰۰ هکتار است که توسعه طرح های تولیدی و خدماتی در آن در سه فاز طراحی شده است . مساحت فاز اول ۴۰ هکتار، فاز دوم ۵۶ هکتار و فاز سوم ۷۰هکتار است که کاربری های این اراضی برای ایجاد شهرک های فنآوری اطلاعات و ارتباطات ، خدمات و امور لجستیکی پستیف انبار و نگهداری کالاها ، صنایع چاپ و نشر، صنایع بسته بندی موادی غذایی و سرد خانه، صنایع تولیدی غیرآلاینده (صنایع سبز) مجتمع های آموزشی و پژوهشی، مراکز آموزش فنون هوانوردی و پرواز، خدمات حمل و نقل هوایی ، مجتمع های نمایشگاهی (تخصصی )، دفاتر تجاری، اداری و خدماتی، نگهداری و بسته بندی و صادرات گل و گیاه ، مجتمع های فاهی و خدماتی ، واردات خودرو با حجم موتور تا دو هزارو ۵۰۰ سی سی پیش بینی شده است.

*** مزایای ویژه گمرکی در منطقه ویژه اقتصادی پیام، ورود و صدور کالا از منطقه با حداقل تشریفات گمرکی، برخورداری از خدمات انبارداری در انبارهای مسقف، هانگارو غیرمسقف عمومی و خصوصی، برخورداری از حداکثر تسهیلات گمرکی و روان سازی مراحل قانونی درخصوص واردات، صادرات پردازش مونتاژ، تولید و صادرات دوباره، ترانزیت داخلی و خارجی، نصب و راه اندازی ماشین آلات واحد های تولیدی و مشاوره گمرکی درزمینه های مختلف تجاری وامور وابسته از مزایای ویژگی گمرکی منطقه اقتصادی پیام البرز است. همچنین، امکان فروش و واگذاری کامل یا بخشی از کالای وارداتی به سایر اشخاص و امکان صدور قبض تفکیکی یا قابل معامله به اشخاص دیگر در قبال قبض انبار تفکیکی قابل معامله ، صدورگواهی مبدا و قبض انبار قابل معامله که از جانب تمام بانکهای کشور برای گشایش اعتبار اسنادی واردات مرجع مورد پذیرش خواهد بود. عدم متروکه شدن کالا در منطقه و هر گونه محدودیت زمانی توقیف کالا، سهولت در دستیابی به کالا برای متمرکز نمودن فعالیت صاحبان کالا اعم مواد اولیه، ماشین آلات و سایر کالاهای پردازش شده با مصرف کنندگان داخلی به منظور پشتیبانی از تولید داخلی کشور از خدمات ویژگی گمرکی این منطقه است. همچنین تمام کالاهایی که برای تولید و پردازش خدمات مورد نیاز در منطقه از خارج ازکشوروارد شوند مشمول معافیت گمرکی خواهندبود لیکن ورود کالاهای مذکور به داخل کشور تابع مقررات صادرات است. علیرضا نوروزی فرد معاون منطقه اقتصادی پیام به خبرنگار ایرنا گفت : تاکنون سرمایه گذاران در۷۳ واحد تولیدی ، صنعتی و خدماتی در این منطقه سرمایه گذاران کرده اند که ۱۵ واحد آنها فعال شده است. وی با بیان اینکه تاکنون حدود سه هزار فرصت شغلی در این مجموعه فراهم شده است، بیان کرد: با آغوش باز از سرمایه گذاران داخلی و خارجی البته با محوریت صنایع سبز استقبال می کنیم ضمن آنکه بستر برای فعالیت بخش خصوصی فراهم است. مجموعه فرودگاهی و منطقه اقتصادی پیام کرج در زمینی به وسعت حدود ۱۰ هزارهکتار احداث شده است. این مجموعه زیر نظر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات فعالیت می کند و قرار است با تجهیز فرودگاه پیام ، علاوه بر خدمات باری ، خدمات مسافربری نیز ارایه شود.

ک/۴ ۷۴۱۰/ ۶۱۵۵