اطلاعات در مورد شهرک ابریشم

اطلاعات عمومی  در مورد شهرک ابریشم کیانمهر

آخرین وضعیت مسکن مهر شهرک ابریشم

شهرک ابریشم واقع در شهر کرج، منطقه کیانمهر، با ظرفیت 15 هزار و 300 واحد در زمینی به مساحت 300 هکتار اولین شهرکی بود که مدیریت طراحی، ساخت، آماده سازی و واگذاری آن توسط مهندس علی نیکزاد، وزیر راه و شهرسازی وقت، در اختیار انجمن صنفی انبوه سازان استان تهران قرار گرفت.

در حقیقت ساخت شهرک توسط انجمن انبوه سازان، در راستای واگذاری امور اجرایی کارها به دست بخش خصوصی بود و شهرک مذکور نیز به عنوان پایلوت و الگو در نظر گرفته شده بود تا پس از موفقیت نسبی آن و رفع مشکلات احتمالی، این موضوع برای انجمن های سایر استان ها مورد استفاده قرار گیرد. شهرك ابريشم تنها منطقه‌اي است كه در 4 سال اخير به صورت صفر تا 100 از زمين خام تبديل به شهر مسكوني شده است. اين در حالي است كه در شهرهای جدید پرند، هشتگرد و پرديس، تا پيش از سال 88، سابقه سكونتي وجود داشت و فقط ظرفيت سكونتي اين سه منطقه تحت‌ تاثير ساخت‌وسازهاي مسكن‌مهر تا 10 برابر افزايش پيداكرد

در این شهرك‌ كه همه ظرفيت آن به ساخت مسكن ‌مهر اختصاص داده شده، فعلا بیش از 8 هزار واحد مسكوني در حال ساخت است كه به دليل ايجاد این شهرك قبل از انفکاک كرج از استان تهران، هم‌اكنون بخش زيادي از واحدها توسط متقاضيان تهراني پيش‌خريد شده است.

ساخت اين شهرك بعد از حركت كند در سال‌هاي 89 تا 90، در يكسال اخير با تغيير مديريت دولتي در حوزه راه‌‌وشهرسازي استان البرز، سرعت گرفت طوري كه هم‌اكنون بيش از 5 هزار واحد مسكوني آن آماده تحويل به متقاضيان است و 3 هزار واحد باقيمانده، داراي 95 درصد پيشرفت‌ فيزيكي است كه تا پايان امسال قابليت واگذاري به متقاضيان را دارد.

پيگيري‌‌هاي سعيد صابوني، قائم‌مقام وزير راه‌وشهرسازي و مدیر کل راه و شهرسازی استان البرز بازديدهاي هفتگي وي از شهرك ابريشم باعث شد تعاوني‌ها، انبوه‌سازان و همچنين دستگاه‌هاي خدمات رسان براي زمانبندي اجراي امور با يكديگر هماهنگ شود و تقريبا همه مشكلات قبلي در اين شهرك كه كار را كند كرده بود، مرتفع شود.

در مجموع ۸۱۲۸ واحد در شهرک ابریشم در حال ساخت است که تکمیل آن با پیگیری مهندس صابونی سرعت بالایی به خود گرفته است، به نحوی که در حال حاضر از مجموع ۲۵ پروژه، چهار پروژه، به ظرفیت ۱۲۰۰ واحد تحویل متقاضیان مسکن مهر شده است هر چند در حال حاضر تعداد کمی در این واحدها ساکن شده اند. علاوه بر آن، سه هزار و 800 واحد دیگر نیز آماده تحویل است اما سيستم فاضلاب آن هنوز وصل نيست. سيستم فاضلاب شهرك ابريشم هنوز به طور كامل نصب نشده كه اين نيز بايد تا قبل از بهره‌برداري كامل از شهرك نصب و راه‌اندازي شود.

در حال حاضر يكي از دلايل طولاني‌شدن ساخت و بهره‌برداري از شهرك ابريشم مشكل معارض زمين و ساماندهي اعضاي تعاوني‌ها و همچنين نحوه پرداخت آورده‌ نقدي اعضاست.

محوطه سازی در این شهرک به خوبی در حال انجام است، به نحوی که در ۱۰۰۰ واحد به اتمام رسیده و قریب به ۷۰۰۰ واحد در حال اتمام است.

گفتنی است تعريض اتوبان تهران-كرج و امتداد اتوبان همت به سمت كرج در تسهيل نقل‌وانتقال ساكنان تهران به شهرك ابريشم و سكونت جمعيت سربار تهران در اين منطقه موثر است.